Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Jaka powinna być waga noworodka @Photo by Christian Bowen on Unsplash
Noworodki różnią się wzrostem, wagą czy budową ciała, tak samo jak dorośli. Dlatego lepiej nie porównuj swojego niemowlaka z jego rówieśnikami. Po porodzie dziecko zostaje zważone i zmierzone. Takie badania wiele mówią o kondycji noworodka. Na ich podstawie można określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Z płci - chłopcy przy urodzeniu ważą nieco więcej niż dziewczynki, jednak nie jest to regułą.
Z genów - dzieci z nieco cięższych rodziców zazwyczaj ważą więcej, ponieważ budowa ciała jest dziedziczna.
Z kolejności ciąż. Zazwyczaj drugie i następne dzieci nieco więcej ważą niż pierwsze dziecko.
Ze sposobu odżywiania się kobiety w ciąży - maluch może ważyć poniżej 2,5kg, ale także ponad 5 kg. Liczy się nie tylko to, ile, ale i co jadłaś podczas ciąży. Jeśli twoja dieta zawierała sporo tłuszczu, mało owoców i warzyw, dziecko może być otyłe. Gdy zaś mało białka, może być za szczupłe. Na niską wagę ma też wpływ styl twojego życia jak unikanie papierosów i alkoholu oraz choroby, które przeszłaś w ciąży.
W pierwszych dniach życia noworodek straci na wadze nawet do 10 procent. Jeśli więc ważył 3,5 kg, po 2–3 dniach może mieć nawet o 350 g mniej. W brzuszku maleństwo miało stałe dostawy jedzenia, a teraz musi się nauczyć samodzielnie ssać. Poza tym często na początku masz niewiele pokarmu. Dlatego malec będzie ważyć tyle samo, co po porodzie dopiero po 10–14 dniach. U noworodka głowa jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Jej obwód wynosi od 32 do 39 cm. Porównuje się go często z obwodem klatki piersiowej. Początkowo jest kilka centymetrów większy, blisko trzeciego miesiąca życia dziecka jest taki sam, a potem mniejszy. Te pomiary są ważne, gdyż świadczą o prawidłowym rozwoju maluszka. Noworodek zwykle ma 52–56 cm długości ciała. Pomiar długości ciała przy urodzeniu często jest niedokładny, bo noworodkowi nie wolno rozprostowywać nóżek, ponieważ mogłoby to zaszkodzić jego stawom biodrowym. Mierzy się więc malca od główki do uda, potem od uda do kolanek i od kolan do stóp.
W pierwszym roku życia malec jet mierzony i ważony przy okazji obowiązkowych wizyt w przychodni, a pomiary nanosi się na siatki centylowe w książeczce zdrowia. Najlepiej, gdy wyniki są proporcjonalne. Jeśli wzrost malucha mieści się między 80. a 90. centylem, to w tym samym przedziale powinny się znajdować parametry dotyczące wagi, obwodu główki i klatki piersiowej. Jeśli tak nie jest lekarz skieruje dziecko na dodatkowe badania.
>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
88.156.*.* 2016.07.28 23:41
Ja ważyłam 5 kg, byłam 3 dzieckiem i rzeczywiście ważyłam najwiecej z rodzeństwa . Sama urodziłam syna 4,880. Niestety mamy nadwagę do dziś.
gocha2323 2016.07.28 00:34
mój wązył ponad 4,5kg!
Stokrotka 2016.07.27 09:18
A ja dostawałam ochrzan od pielęgniarek że dziecko głodzę i nie dokarmiam! To jest podejście!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.